Sedmihektarový areál Šťastná země je určen hlavně rodinám s dětmi. Najdou tu oblíbené vzduchové trampolíny, ale také desítky houpaček, lezecké stěny a desítky metrů prolézaček a další atrakce. Teď mezi nimi vyrostly ještě obří slaměné postavy. "Mně se nejvíc líbí tenhle gryf," poznamenal malý chlapec, který dokonale propracovaného křížence orla a lva ze slámy pomalu obcházel. "Jezdíme sem pravidelně a rok od roku jsou ty sochy větší a propracovanější," poznamenala jeho matka.
Sochy jsou dílem party nadšenců. "Autory jsou většinou současní nebo bývalí studenti uměleckých škol. Je to parta, která dělá korpusy těch soch - kostru, která je ze dřeva a pletiva. Opletení a obalení slámou pak dělají brigádníci, kteří tady pro děti organizují soutěže," vysvětlil programový manažer parku Erik Černý. V parku jsou přes léto čtyři desítky brigádníků, kteří se dětem starají o zábavu. Vedle soutěží a her jsou pro děti i rodiče připraveny různé výtvarné dílny.
Zatímco v minulosti se hlavní program soustředil hlavně na víkendy, letos je podle Černého poprvé každodenní provoz s nějakým programem po celou dobu letních prázdnin. "Dřív to bylo jen v rámci třítýdenního programu Slamáku, letos je to po celé prázdniny," řekl. V dolní části zahrady mimo jiné otevřeli letos historickou řemeslnou vesničku, kde si mohou návštěvníci zkusit umlít obilí na chleba na kamenném žernovu, zapojit se do stavby domu, vyrobit si něco hlíny, drátu nebo razit mince.
Přírodní areál Šťastná země vznikl v Českém ráji před více než deseti lety. Otevřen je od dubna do konce září denně od 09:00 do 19:00, o prázdninách do 20:00. Určený je hlavně dětem, na které čekají desítky atrakcí, třeba dřevěný hrad - napodobenina Hrubé Skály, houpačky, klouzačky a prolézačky. V parku je dětská trpasličí vesnička, mnoho dřevěných domků pro dětské hry, písková rýžoviště s pravými českými granátky nebo prožitkový Geopark. Ročně areál navštíví kolem 60.000 lidí.
zdroj: ČTK