Při oslavách Ještědu pustí návštěvníky i do věže

Obvykle nepřístupné technické zázemí vysílače na Ještědu si budou moci prohlédnout návštěvníci při oslavách 40. výročí od otevření české stavby století. Poprvé také uvidí zrekonstruovaný hotelový salonek, který bude vypadat podobně jako v roce 1973, kdy hotel s vysílačem otevřeli. Akci v sobotu 21. září tradičně zahájí výstup odvážlivců od spodní stanice lanovky až na vrchol s prázdným sudem piva na zádech. Novináře dnes s programem oslav seznámila hejtmanova náměstkyně Hana Maierová (Starostové pro Liberecký kraj). 

Letošní jubilejní ročník je ve znamení čísla 40. I proto organizátoři chtějí přilákat, co nejvíce lidí, kteří se narodili v roce 1973. "Zveme je, aby se připojili k pokusu o vytvoření rekordu v počtu čtyřicátníků, kteří se sejdou na jednom místě," uvedla Maierová. 
    
Ve stylu doby vzniku hyperboloidu vysokém 94 metrů bude i módní přehlídka, hudba v podání skupiny The Beatles Veteran Club nebo promítání dobového filmu, který si sama vybere veřejnost. Velký zájem očekávají organizátoři i o prohlídky technického zázemí vysílače. "V podstatě uvidí věž zevnitř. Prostory nejsou běžně přístupné. Jsem rád, že České radiokomunikace umožnily jejich prohlídku," uvedl provozovatel hotelu na Ještědu Petr Šmaus. 
    
Do oslav se letos zapojí i liberecký dopravní podnik, který s nimi spojí svůj den otevřených dveří. Z centra města proto budou jezdit historické tramvaje na konečnou v Horním Hanychově. Odtamtud lidé na vrchol hory vyjedou kabinkovou lanovkou nebo historickými autobusy. Vlastními vozy se k Ještědu nedostanou, úzká silnice od Výpřeže bude uzavřena. 
    
Horský hotel s televizním vysílačem na Ještědu je jedním z nejoriginálnějších architektonických děl v zemi, tehdejší vítězství návrhu Karla Hubáčka ale bylo velkým překvapením. Když se před 50 lety konala výstava architektonických návrhů, většina návštěvníků Hubáčkův návrh kritizovala či rovnou odmítala. Dnes odborníky i laiky upoutává způsob, jakým budova dotváří siluetu hory vysoké 1012 metrů. Elegantní kuželovitý tvar Ještědu vynesl Hubáčkovi v roce 1969 cenu Augusta Perreta pro svoji eleganci a praktické využití moderních technologií. 
   
Na svoji dobu byl Ještěd výjimečnou stavbou. Řada technických záležitostí se tam zkoušela v praxi vůbec poprvé; některé věci se dělaly prototypově či úplně na koleně - kupříkladu antény byly umístěny pod umělohmotným pláštěm a dvanáctimetrové tyče z umělé hmoty nakonec vyrobila až továrna na rybářské pruty. Na tehdejší dobu bylo výjimečné i vybavení interiérů. Podíleli se na něm význační výtvarníci té doby, například architekt Otakar Binar nebo skláři Stanislav Libenský a Jaroslava Brychtová. Nádobí a některé textilní doplňky byly zhotoveny podle návrhů Karla Wünsche, autorem mříže umístěné v hotelové chodbě je Jaroslav Klápště a tapiserii na zdi salonku vytvořil Vladimír Křečan. 
 
zdroj: ČTK