Odborníků na informační technologie je dlouhodobě nedostatek, poptávka po nich poroste
Odborníků v oblasti informačních technologií je dlouhodobě nedostatek a dá se předpokládat, že s rozvojem digitalizace a automatizace i nadále poroste. Jedná se o jeden z mála oborů, v nichž se téměř neprojevila ekonomická krize. Poptávka po nich byla vyrovnaná, v letech 2013 a 2014 začala mírně růst, v roce 2015 se zájem zvýšil téměř o čtvrtinu a letos dále roste. Například počet nabídek pro programátory, testery, systémové administrátory nebo správce sítí byl v letošním třetím čtvrtletí dvojnásobný oproti roku 2012. IT odborníci nejvíce chybějí ve státní správě, ale kvalifikované odborníky shánějí i komerční firmy. Značně vzrostla poptávka v oboru bankovnictví.
„IT je poměrně specifický obor. Velké množství lidí zde funguje jako OSVČ, a pokud jsou v zaměstnaneckém poměru, firmy jim často nabízejí poměrně nestandardní podmínky,“ uvádí Zuzana Lincová, ředitelka pracovního portálu Profesia.cz. „A není se co divit, IT odborníci chybějí v celé Evropě. Vzrůstající tendenci očekávaných platů v IT zaznamenáváme už od roku 2011, v ostatních oborech se tento trend začal projevovat až v průběhu roku 2014.“
Největší zájem je o programátory, správce informačních systémů a sítí, systémové administrátory a servisní techniky. V poslední době rezonuje také téma big data, takže firmy často hledají specialisty v oblasti Business inteligence a datové analytiky. Velká poptávka je i po SAP specialistech.
Velký zájem o SAP specialisty má například česká pobočka společnosti Accenture. „V ČR sledujeme zájem velkých lokálních i mezinárodních firem o naše služby a řešení se zaměřením na SAP. Proto hledáme nové talenty pro naše projekty SAP implementace. Naši noví kolegové se mohou těšit na práci pro přední firmy z nejrůznějších odvětví,“ říká Gianrodolfo Tonielli, ředitel divize Accenture Technology pro region střední a východní Evropy.
Velkou poptávku po IT odbornících potvrzuje také MIBCON, poradenská společnost v oblasti systémů SAP. V roce 1998 společnost začínala v několika konzultantech. Dnes je jedním z nevýznamnějších českých partnerů SAP ČR, má téměř 150 zaměstnanců, čtyři dceřiné společnosti, z toho jednu zaměřenou na zahraniční expanzi. „Při hledání nových kolegů do týmu se nám, kromě standardních inzerátů na pracovních portálech a sociálních sítích, osvědčilo oslovit zaměstnance firmy a požádat je o tipy na vhodné kandidáty. Je pro nás velmi důležité, aby noví kolegové zapadli do týmu a rychle se zapojili do běžících projektů. Naše firemní kultura a atmosféra by měl být i jeden z hlavních důvodů, proč se případný kandidát rozhodne pro nás. Stabilní zázemí firmy, odpovídající platové ohodnocení, možnost flexibilní pracovní doby, profesní růst, to jsou už dnes na trhu práce v oblasti IT samozřejmosti,“ říká Jan Holík, předseda představenstva společnosti MIBCON. „Abychom si vychovávali své vlastní nové talenty, založili jsme před rokem v Děčíně vývojové centrum, od kterého si slibujeme spolupráci hlavně se studenty tamější vysoké školy. Úmyslně jsme zamířili mimo Prahu, kde je trh práce nejvíce napjatý. První z účastníků děčínské „mib:lab“ už dnes úspěšně pracují v rámci našich standardních týmů, na projektech u zákazníků,“ dodává Jan Holík.
Co do počtu nabídek pro odborníky na IT jednoznačně vedou Praha a Brno, v roce 2015 bylo 26 % nabídek s místem práce v Praze a 20 % v Jihomoravském kraji. Třetím je Moravskoslezský kraj s 12 %. Podle velikosti firem bylo nejvíce nabídek z firem se 20-49 zaměstnanci a s 10-19 zaměstnanci, ale meziročně rostly především velké korporace s 1000+ zaměstnanci (nárůst o 84 %).
Platově je tento obor nadprůměrný. Průměrný očekávaný plat v IT je o 7 000 Kč vyšší než všeobecný průměr. Nástupní plat absolventů je u některých profesí až o 15 000 Kč vyšší než v jiných oborech. Podle údajů na Platy.cz si oproti loňskému roku nejvíce polepšili databázoví analytici a webmasteři (o 7 %), v průměru o 6 % více oproti loňsku dostanou IT architekti. Ti mají z těchto pozic nejvyšší průměrnou mzdu, a to 63 569 Kč; databázoví analytici 35 520 Kč a webmasteři 24 699 Kč. Finanční ohodnocení je ale poměrně výrazně odlišné z pohledu regionů. Například výše zmíněný IT architekt si v Praze vydělá v průměru 83 148 Kč, v Libereckém kraji pouze 47 958 Kč. Důvod je logický – poměřujeme pozice v celkem nesouměřitelných podmínkách. V Praze a v Brně sídlí většina technologických a konzultačních firem, které často zaměstnávají i odborníky, kteří fungují v nadnárodních týmech, kde je jejich finanční ohodnocení vyšší. Sídlí zde také ústředí mnoha firem i státních institucí, což s sebou nese i zastřešení velkých projektů s lepším finančním ohodnocením.