O letní brigády je podle Macharta největší zájem v červenci, protože každý si chce v srpnu užít vydělaných peněz. V první polovině prázdnin je ale podle něj těžší práci sehnat nejen kvůli velké poptávce. "Červenec začíná svátky, které nabourají časový harmonogram i objednávání a plánování výroby. Určitě neodrazuji lidi od toho, aby se v červenci na brigády ptali, ale pokud mají možnost si naplánovat výjezd nebo dovolenou, tak ať si je naplánují na červenec a v srpnu mají větší pravděpodobnost toho, že brigádu seženou," řekl.
Práce Liberec nabízí v létě studentům hlavně pomocné manuální práce, které nevyžadují dlouhé zaškolování v malo- a velkoobchodech, v podnicích, cestovním ruchu, na stavbách, ale i v zemědělství nebo lesnictví. "Z řady podniků hlavně v oblasti automotive není ale o podobné krátkodobé brigády zájem, dávají tam přednost dlouhodobější spolupráci, protože je třeba pracovníky zaškolit," vysvětlil Machart. Mzdy se většinou pohybují od 60 do 70 korun na hodinu. "Třeba v administrativě jsou mzdy až sto korun, takových míst je ale málo a vyžadují znalost jazyků a informačních technologií," dodal.
O letní brigády mají podle Macharta největší zájem mladší studenti, hlavně středoškoláci do 18 let. Umístit je bývá ale těžší. "Na některé práce je dát nemůžeme a někde je zaměstnavatelé nechtějí, přestože charakter práce by to umožnil," poznamenal. Vysokoškoláci podle něj často odjíždějí na letní brigády do zahraničí. Někteří také v průběhu roku v rámci studia s firmami spolupracují, a práci na léto tak mají zajištěnou.
Běžné pracovní agentury nabízejí podle průzkumu ČTK brigády jen výjimečně, studenty často odkazují na webový pracovní portál Jobs.cz. V nabídce pro Liberecký kraj je nyní pět desítek brigád. K dispozici jsou místa pomocníků v kuchyni, tazatelů v průzkumech, telefonistů a uklízeček. Zájem je také o číšníky, pomocníky v administrativě nebo vedoucí na letních dětských táborech. Hodinové mzdy se pohybují od 55 do 110 korun.
zdroj: ČTK