Chov orlosupů patří k prioritám zahrady, do přírody v italské a francouzské části Alp a ve Španělsku jich od roku 2001 vypustila zatím 11. Tentokrát mládě vypustí v Rakousku - v oblasti národního parku Vysoké Taury, což je pár desítek kilometrů od Salcburku.
Druhé letošní mládě vylíhlé v Liberci nechce koordinátor Evropského záchovného programu vypustit do volné přírody kvůli tomu, že je přebytek samců. "V Evropě se podařilo letos úspěšně uměle odchovat 13 mláďat, z toho samců bylo deset," upřesnil Langr. Starší mládě ale v Liberci také nezůstane, získá je nějaká jiná zoologická zahrada v Evropě.
Letošní rok je pro libereckou zoo hodně vydařený, poslední úspěšný odchov orlosupa bradatého se jí před tím naposledy podařil před třemi lety, a dvě mláďata neměla dokonce už osm let. Mláďata se v Liberci vylíhla na začátku února. Pro mladší našla zoo náhradní rodiče kvůli riziku kainismu, hrozilo, že silnější mládě usmrtí slabší.
Orlosup bradatý patří mezi ohrožená zvířata, v Evropě žije maximálně 2100 jedinců, na světě jich je do 10.000. Dravec obývá výšky až 4000 metrů a hnízda staví na skalnatých útesech či v hlubokých roklích. Mezi největší hrozby ve volné přírodě patří požití otrávených návnad určených pro šelmy, úbytek přirozeného prostředí, častý výskyt rušivých podnětů při hnízdění, úbytek potravy, ale také kolize s rameny větrných elektráren.
zdroj: ČTK